S obzirom na to da vodim blog o blogovanju, kroz kontakt sa ljudima koji žele da pokrenu jedan, uvek iznova stičem utisak da je mnogo toga nejasno i da upravo zbog toga mnogi blogeri doživljavaju neuspeh.
Zato ću da se potrudim da u ovom prilogu navedem glavne razloge zbog kojih blogeri doživljavaju neuspeh, kao i da razjasnim neke od najčešćih zabluda o blogovanju.
1. Nisu dovoljno edukovani
Mnogi nažalost i dalje misle da se u blogovanju sve svodi isključivo na pisanje i objavljivanje priloga i zato propuštaju da obave sve one zadatke koji jedan blog vode do uspeha.
Tako, recimo, ima onih koji pokrenu blog na nekoj od besplatnih platformi za blogovanje, objave nekoliko priloga i nađu se u ozbiljnom čudu kada vide da nema povratne reakcije publike. Stvar je u tome da nema ni publike, kamoli povratne reakcije.
Oni ne znaju da je njihov zadatak da naprave saobraćaj ka svom blogu i tako steknu publiku.
Mene možete čuti da kažem – Optimizujte svoj sadržaj za pretraživače i posete vaših strana počeće da rastu same od sebe! Međutim, to ne znači da se na jednom blogu bilo kakav uspeh zaista dešava sam od sebe. Za sve što želite da postignete prethodno morate da preduzmete odgovarajuću akciju. I morate da znate kako to da uradite.
Pokretanje bloga ni najmanje se ne razlikuje od pokretanja biznisa i zato vam je potrebno da se edukujete. Govorimo o pokretanju profitabilnog bloga, naravno. Ili bloga koji će da napravi veliki uticaj među onima kojima je namenjen, jer novac ne mora da bude jedini motiv.
2. Pokreću blog u pogrešnoj niši
Često dobijam mejlove slične sadržine – Draga Majo, želim da pokrenem blog i dvoumim se između tema o ličnom razvoju i recepata.
Hm… na osnovu ovakve dileme mogu da zaključim jedino da niste ozbiljno razmišljali o pokretanju bloga, jer je ne biste imali.
Mnogi ni ne promisle o niši pre nego pokrenu blog, već odaberu onu koja im se trenutno učini zanimljivom ili, što je češće slučaj, profitabilnom.
Isprva naravno ovoga nisu svesni. Entuzijastično obavljaju sve zadatke kako bi postavili svoj novi blog na noge; biraju boje, pokreću blog, otvaraju naloge na društvenim mrežama, javljaju prijateljima da ih zaprate, itd.
Međutim, kada adrenalin splasne i treba pošteno da prionu na pisanje priloga, shvataju sledeće:
- Da nisu jasno definisali nišu u okviru koje će da pišu, pa se sada osećaju potpuno dezorjentisano i ne znaju čemu pre da se posvete;
- Da su se upustili u nišu o kojoj, zapravo, ništa ne znaju;
- Da su odabrali nišu po pitanju koje nisu strastveni.
Treći uvid verovatno je najvažniji prilikom pokretanja jednog bloga.
Ushićenje zbog tema kojima se bavite mora da postoji, jer vas samo ono može održati u periodu dok vaš blog ne počne da beleži ozbiljnije rezultate.
Poenta je da vam sam rad na blogu predstavlja zadovoljstvo, ne bilo šta od onoga do čega bi taj rad trebalo da dovede.
3. Nisu spremni da ulože
Ovo je takođe čest razlog zbog kog blogeri doživljavaju neuspeh. Nisu spremni ni jedan evro da ulože u:
- vizuelni identitet;
- domen i hosting;
- dobru WordPress temu;
- konsultacije;
- dizajnera…
… a svaka od navedenih stavki važna je za isticanje u blogovanju.
Znajte da uvek i svuda najviše plate oni koji po svaku cenu žele da prođu jeftinije.
Znam nekoliko blogova koje bih redovno pratila samo da lepše izgledaju i bolje su organizovani. Ovako me na neki način deprimiraju, pa zaključujem da je i autor depresivan. Ili monoton, ili neprofesionalan, ili kakav već vizuelni utisak steknem. I ma koliko sada mislite da je u pitanju moja profesionalna deformacija, verujte mi da je istina. Svako ko je malo bolji psiholog ovo može da uvidi.
Naravno da nije sva publika zahtevna poput mene, ali to ne znači da i oni ne bi više vremena provodili na blogovima kojima su jedno pošteno ažuriranje i redizajn preko potrebni.
4. Prerano imaju prevelika očekivanja
Niko nikada neće da aplaudira jednom blogeru samo zato što je pokrenuo blog. Aplauz dobijaju oni blogovi koji imaju pregršt korisnog sadržaja, a za tako nešto je potrebno vreme.
Prevelika očekivanja prerano nisu dobra iz dva razloga.
Prvi je taj da su blogeri toliko opterećeni rezultatima (reakcijom publike, brojem pratilaca, šerovima, lajkovima, email pretplatnicima, Google analitikom, itd.) da u takvom stanju ne mogu da kreiraju ništa što valja i stalno prave pogrešne poteze.
Blogovanje zahteva inspiraciju i kreativnost. Zahteva da budete opušteni kako biste dali najbolje od sebe. U stanju grča tako nešto nije moguće.
Drugi razlog je da prerano odustaju.
Nemojte nikada da poredite rezultate svog bloga koji je star par meseci sa blogovima koji su tu godinama.
5. Nemaju plan i postavljene ciljeve
U ovu zamku se veoma lako upada. Početnički entuzijazam gotovo sve blogere navodi na bezbroj fantastičnih ideja, od kojih im se svaka čini podjednako važnom.
Tako istovremeno kreću sa realizacijom svake od njih, ali kada se ispostavi da su se upustili u nemoguću misiju odustaju.
Najpre je važno da postavite ciljeve. Odgovorite sebi na pitanja:
- Zbog čega sam pokrenuo blog?
- Gde želim da stignem i šta da postignem sa ovim blogom?
Ciljevi su važni jer motivišu, a samo motivisan čovek stiže do cilja. 🙂
Ukoliko imate cilj i motiv u vremenima kreativnih blokada, koja su neizbežna, nećete dići ruke od svega.
Nakon što se definišu ciljevi, pravi se i plan za njihovo dostizanje.
6. Neće da prionu na posao i odlažu obavljanje zadataka
To što nema nikoga da nam sedi nad glavom i zvoca jer ne radimo istovremeno je i najveća prednost i najveća mana blogovanja.
Na početku je naročito lako zabušavati jer nema publike, nema zarade, pa tako i očiglednog razloga da ispoštujete rok koji ste sami sebi dodelili.
Ipak, važno je da znate da se i samodisciplina vežba.
Tokom svoje prve godine blogovanje umela sam da nestanem i po par meseci. Tada sam to odsustvo pravdala velikim obimom posla. Sada posla imam čak i više , ali se budim ranije i ne probijam planirane rokove više od par dana. Imam dobar motiv. 😉
Zaključak
Ukoliko imate blog čiji rezultati vas demorališu, a prepoznali ste se u jednom ili više razloga za neuspeh o kojima smo ovde govorili, želim da vas podstaknem da dodatno razmislite.
Potrudite se da promenite pristup i navike koje vam ne služe i promeniće vam se sreća u blogovanju. Sigurno! 🙂
Pitanja u vezi sa ovom temom možete da napišete ispod, u sekciji za komentare. Biće mi drago da pomognem.
Hvala na pažnji 🙂